حجامت چیست ؟

حجامت یکی از رایج ترین روشهای درمانی در طب تاریخی و سنتی ایران میباشد . که در آن با روشهایی خاص و از مواضع مشخص و شناخته شده در بدن خونگیری انجام میشود . و هدف آن در افرادی که بیماری خاصی ندارند جلوگیری از بیماری و واکسیناسیون است و در افرادی که بیمار میباشند و یا دچار غلظت و چربی خون هستند , درمان و رفع مشکل می باشد . پس نتیجه می گیریم که حجامت هم در پیشگیری و هم در درمان بیماریها مفید و اثر بخش است .

حجم خون حجامت ؟

در هر نوبت حجامت عام مقداری بین 50 تا 70 سی سی خون از فرد خارج می شود . البته گاهی کمتر و گاهی بیشتر از این مقدار نیز خون گیری انجام می شود , که این موضوع وابسته به طبع فرد سن و سال و جنسیت و سایر فاکتورها می باشد . ولی آنچه در حجامت مهم است نحوه انجام صحیح عملیات خونگیری است و نه حجم خون خروجی یعنی حتی با خروج مقدار کمی خون , شخص از فوائد حجامت بهره مند می شود .

حجامت در چه سنی انجام میشود ؟

حجامت بجز چهار ماه اول زندگی در بقیه سنین به شرط اینکه فرد بنیه و توان کافی داشته باشد قابل انجام میباشد .

حجامت در خصوص چه افرادی ممنوع است ؟

  1. افرادیکه دچار بلغم شدید هستند
  2. . کودکان از بدو تولد تا چهار ماهگی
  • . زنان باردار تا اتمام ماه چهارم حاملگی
  • . افرادی که دارای کمبود پلاکت خون میباشند ( البته در خصوص این افراد با در نظر گرفتن شرایط لازم و در صورتیکه حجم خونگیری کمتر باشد حجامت مفید است )
  • . زنان در هنگام عادت ماهیانه
  • . افراد دارای فشار خون مقطعی بالا

در سال چند بارمیتوان حجامت کرد ؟

بطور کلی نمی توان عدد مشخصی برای همه افراد جامعه مشخص کرد زیرا این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد . عواملی مانند طبع فرد سن و سال , وضعیت جسمانی و غیره . لیکن جهت آشنایی کلی اشاره می شود که افراد دارای طبع بلغمی و صفراوی می توانند 1 تا 2 بار در سال حجامت کنند .

افراد سوداوی 3 تا 4 باردر سال میتوانند حجامت کنند و افراد دموی  , سن ضربدر روز میتوانند حجامت کنند , به عنوان مثال یک فرد 45 ساله هر 45  روز یکبار و فردی 60 ساله هر 60 روز یکبار میتواند حجامت کند .نکته مهم اینکه این زمان نباید کمتر از 30 روز باشد مگر با تشخیص و نظر پزشک حاذق .

سابقه تاریخی حجامت

قدمت و تاریخچه حجامت در کشورمان به قبل از ورود اسلام به ایران باز میگردد و حتی در فصل بهار روزی بنام عید خون وجود داشته که در آن روز مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان اقدام به حجامت میکردند و معتقد بودند پلیدی های خون که در یکسال گذشته در بدن جمع شده از بدن خارج میشود . پس از ورود اسلام به ایران بزرگان طب ایران مانند رازی , ابوعلی سینا , جرجانی و دیگران نیز از حجامت در درمان بیماری ها استفاده میکردند . لازم به ذکر است سابقه مکتوب حجامت به بیش از 4600 سال پیش باز می گردد که این موضوع نشان دهنده سابقه بسیار طولانی این روش درمانی میباشد و پابرجا ماندن این روش درمانی تا اکنون نشان دهنده فوائد سرشار آن می باشد .

حجامت در درمان چه بیماریهای مفید است ؟

با توجه به منابع علمی و تحقیقاتی موجود حجامت در درمان بیش از 120 بیماری مفید و موثر است , که در اینجا  به تعدادی از آنها جهت آشنایی علاقه مندان اشاره میشود :

1 . هایپرلپیدمی ( چربی خون بالا )

2 . دیابت غیر وابسته به انسولین

3 . دردهای عضلانی و رماتیسم

4 . سردردهای عصبی و میگرن

5 . بیماری های اعصاب و روان مانند : اضطراب , افسردگی , وسواس , .....

6 . بیماری های پوستی

7 . آلرژی های فصلی , دارویی , غذایی و .....

8 . اعتیاد به مواد مخدر

9 . بیماریهای انسداد عروق کرونر قلب

10 . عوارض بعد از یائسگی

11 . دردهای قائدگی در بانوان و دوشیزگان

12 . بیماریهای عفونی

13 . بیماریهای هورمونی

14 . بیماریهای غدد و ......

بالا