فصد چیست ؟

فصد نوعی روش خون گیری در طب سنتی می باشد که در آن با ایجاد شکاف در جداره رگ اقدام به خارج کردن خون می کنند . در این روش دو هدف مد نظر می باشد . در وهله اول کاستن از حجم خون بیمار به منظور کم کردن ترافیک خون و غلظت آن , و هدف دیگر انحراف خون به مسیر دیگر برای درمان بیماری یا رفع مشکل می باشد .

غلظت خون چیست ؟

در طب مدرن غلظت را برابر با افزایش سطح هموگلوبین خون میدانند . که باعث مشکلاتی در افراد می شود مانند , خواب آلودگی , سرگیجه , سردرد , اختلالات بینایی , وزوز گوش و غیره که ناشی ازعدم خون رسانی کافی به مغز می باشد . همچنین غلظت خون باعث افزایش فشار خون و در نتیجه افزایش اسید اوریک در خون میشود که خود باعث بیماری نقرس و سنگ کلیه می شود . امروزه فصد بوسیله سوزن و کیسه مخصوص بصورت کاملا ایمن انجام میشود و با توجه به تحقیقات انجام شده این روش کلیه فوائد فصد سنتی را دارا میباشد .

دلایل غلظت خون

غلیظ شدن خون عوامل متعددی دارد که بصورت مختصر به تعدادی از آنها اشاره میشود . خوردن غذاهای مضر (سرخ کردنی ها , کنسروها , فست فودها , سوسیس و کالباس ....) , مصرف روغن های جامد و مایع , چربی های حیوانی , گوشت قرمز , دل و قلوه , پیه گاو و گوسفند , مصرف دخانیات , حضور در مناطق آلوده ,خوردن ماکارونی و تخم مرغ و ....,همچنین استرس های روانی و زندگی ماشینی بدون تحرک از عوامل غلظت می باشد .لازم به ذکر است که برخی افراد بصورت ژنتیک مستعد ابتلا به غلظت خون میباشند .

علائم غلظت خون

غلظت خون علائمی دارد که شخص در صورت مشاهده آنها لازم است جهت فصد یا حجامت به مراکز معتبر مراجعه نماید , نکته قابل ذکر اینکه لازم نیست همه این علائم همزمان در یک فرد وجود داشته باشد , بلکه وجود تعدادی از آنها نیز نشان دهنده غلظت خون می باشد , علائم غلظت به شرح زیر میباشد : خستگی , سردرد , خواب آلودگی , منگی , خارش یا پر خونی صورت , سرخی و برافروختگی چشم ها , تیرگی لب ها بخصوص هنگام فعالیت بدنی , تورم وریدهای چشم , خواب رفتن دست ها و پاها , گرفتگی عضلات , زرد شدن سفیدی چشم ها , خشکی دهان , سوزش کف دست و پا , کبود شدن بدن , گلگون شدن و سرخی صورت , خون دماغ شدن , خونریزی گوارشی , تاری دید , خارش پوست  بخصوص پس از استحمام  و ...

هر گاه خون فاسد از بدن خارج نشود , ممکن است  پس از مدتی بصورت جوش یا دمل در بدن  نمایان شود و اگر همچنان فصد یا حجامت انجام نشود  اگرچه ممکن  است جوش و دمل ازبین برود ولی غلظت خون به اعضاء رئیسه بدن مانند قلب , کبد و مغز آسیب میرساند .

فوائد فصد

انجام فصد باعث دفع بسیاری از سموم بدن می شود و همچنین مواد زائدی که در خون افزایش یافته و رسوب کرده را نیز دفع میکند و باعث تعادل در اخلاط چهارگانه نیز میشود . فصد در درمان  بیماری های معده  و دستگاه گوارش , درمان کمر درد سیاتیکی , هموروئید , پاکسازی طبایع غالب و مشکلات مربوط به زنان بخصوص در خانم هایی که پریود نمی شوند و بسیاری از بیماری های دیگر مفید میباشد .

تفاوت فصد و حجامت

حجامت یک تطهیر کلان است که کل ترکیبات بیوشیمی بدن را تحت تاثیر قرار داده و بدن را به سمت تعادل و نظم میبرد  . ولی فصد غالبا بخشی خاصی از اندام را تحت درمان قرار میدهد , غیر از رگ اکحل که بر کل بدن تاثیر مثبت دارد . تفاوت عمده دیگر در خصوص حجامت و فصد اینست که : فصد در کاهش غلظت خون مفیدتر و قوی تر عمل میکند و حجامت در کاهش چربی خون , کلسترول , تری گلیسرید , اوره و قند خون قوی تر موثرتر است .

خوراکیهای مفید برای کاهش غلظت خون

خوردن سماق و آش سماق .خوردن اسفند به میزان یک قاشق مربا خوری به مدت یکماه . خوردن یک قاشق سرکه خانگی بعد از غذا . خوردن روزانه دو لیوان خاکشیر گرم . خوردن روزانه عرق کاسنی و شاهتره . مصرف روزانه سبزیجات و میوه جات , خوردن آب انار , آب زرشک و آب آلبالو نیز در کاهش غلظت خون مفید است و پرهیز از غذاهای صنعتی و کنسرو جات , نخوردن سوسیس و کالباس , پرهیز ازنوشابه و آبمیوه های صنعتی  , پرهیز از شیرینی جات صنعتی , پرهیز ازگوشت قرمز بخصوص گوشت گاو ....

خوراکی های مفید برای کاهش چربی خون

خوردن شربت سکنجبین بعد از ناهار و شام , خوردن یک عدد سیب با پوست در صبحگاه , نوشیدن عرق کاسنی و عرق شاهتره بصورت روزانه . مصرف سالاد کلم و هویج با روغن زیتون و آبغوره , استفاده از سرکه سیب خانگی مصرف شوید و انجام ورزش های مناسب .

پرهیزات : نخوردن آب یخ  ( مصرف آب یخ بعلت هم جواری معده  با کبد موجب سردی کبد و گرایش به سمت کبد چرب می شود ) و هر گونه روغن جامد و مایع و سرخ کردنی ها

بالا